Altın Yatırımı Yaparken Riskler Nelerdir?

Altın Yatırımı Yaparken Riskler Nelerdir?Altın, hem tarihimiz de hem de günümüzde ciddi önem taşıyan bir madendir. Bu sebeple yatırımı da yüksek oranda tercih edilmektedir. Fakat altın yatırımının bilinen yüzü genelde kuyumcudan al yükselirse sat ya da zor zamanında bozdur şeklindedir. Bu durumda işlemlerde her zaman kazançlı olmak mümkün değildir. Eğer altın yatırımında ciddi şekilde uğraşmak istiyor ve kazançlı olmak istiyorsanız, yatırım piyasalarını kullanmanız önerilir. Ama yatırımcılar da bu piyasalardan korkmaktadır. Çünkü bu piyasalarda yatırım yapmak, ciddiyet gerektirir. Bu ciddiyeti sağlayabileceğinizi düşünüyor ve gerçekten altın yatırımından kazançlı olmak istiyorsanız, forexi ya da borsayı kullanabilirsiniz. Bu iki piyasanın da yatırımlar açısından çok avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat bu avantajları kullanabilmek size kalmıştır. Öncelikle altın üzerinden bu piyasalarda ya da normal kuyumcularda yatırım yapmak istiyorsanız, altın risklerini bilmeniz önemlidir. Bu sebeple risklerden bahsetmek istiyoruz.

Altın Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Altın yatırımı yapmak istediğiniz mutlaka fiyatlarına etki eden olayları araştırmalısınız. Çünkü fiyatların ne olacağını sadece bu şekilde yorumlayabilirsiniz. Bunun için birçok faktör konusunda bilginiz olmalı ve günlük takiplerinizi gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle fiyatların nasıl yönleneceği konusunda da yatırımlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sebeple dünya üzerinde yaşanan tüm gelişmeler konusunda fikriniz olmalıdır. Özellikle siyasi, sosyal ve merkez bankalarının altın rezervlerini takip etmeniz önemlidir. Bunun yanında altının üretim ve tüketim oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bir de diğer yatırım araçlarıyla ilişkilerine ve geçmiş fiyat oluşumlarına bakarak, yatırım kararlarınızı öyle vermelisiniz. Eğer bunlar konusunda herhangi bir araştırmaya girmemişseniz, risk alarak yatırım yapıyorsunuz demektir.

Altın Fiyatları Konusunda Analizleri Yapmamak

Çoğu yatırımcının yaptığı en büyük yanlışlardan biri analizler konusuna önem vermemesidir. Analizler biraz zor geldiğinden biraz da öğrenmenin zaman kaybı yarattığından, yatırımcılar genelde bu konuyu es geçmektedirler. Fakat analizleri kullandığınız sürece, altın fiyatlarını en doğru şekilde yorumlayacaklarını ve işlemlerinin risklerini büyük ölçüde azaltacaklarının farkında değillerdir. Analiz yöntemleri her ne kadar zor gibi görünse de gerçekten iyi bir şekilde öğrenildiğinde, altın yatırımlarınızdan kazançlı çıkabilirsiniz. Bu sebeple altın yatırımı yapmak istediğinizde, hangi piyasada işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz mutlaka o piyasanın eğitimlerini almalısınız. Bu sırada analiz yöntemlerini kullanmayı ve önem vermeyi unutmayın. Böylelikle doğru verilerle doğru analizler yaparsanız, altın fiyatlarını en iyi şekilde yorumlarsınız.

Altın Yatırımı Yapılacak Piyasanın Eğitiminin Alınmaması

Altın yatırımı işlemlerinizde kazançlarınızı gerçekleştirmenizin diğer gerekliliği ise piyasa hakkında bilgilerdir. Yatırımlarınızı yapacağınız piyasa hakkında bilginiz yok ise işlemlerde hatalar yapabilir ve yanlış işlemler yüzünden birikimlerinizi kaybedebilirsiniz. Bu durum piyasa bilgisizliği riskidir. Bu yüzden piyasa hakkında bilgi edinmek ya da eğitimler almak önemlidir. Böylelikle piyasa işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yanlış yapmaz ve böylelikle piyasa bilgisizliği riskinden kurtulmuş olursunuz.

Altın Yatırımlarınız için Takip Yapılmaması

Yatırımlarda her zaman önemli olan takiptir. Eğer aracınızın fiyatları ne oldu, ne gitti araştırmaz ve kafanıza göre alım satım yaparsanız, sıkıntılı süreçlere girebilirsiniz. Bunun için yukarıda da bahsetmiş olduğum, altın fiyatına etki eden olayları takip etmeniz gereklidir. Takipler oldukça önemlidir. Yatırımlar konusunda her ayrıntıyı ayrı ayrı kontrol eder ve takiplerle yatırımları gerçekleştirirsiniz. Tabi analizleri unutmamak en doğrusudur. Araştırmalarla analizleri birlikte kullanmalı ve o şekilde kararlar vermelisiniz.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın FiyatlarıTR
Altın Fiyatları ve piyasasını internetten 5/24 takip edin.